Pece The Karate Kid Naumovski

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    Pictures say a thousand words
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

    Comment

    • lavce pelagonski
      Senior Member
      • Nov 2009
      • 1993

      RTG he is Pece Naumovski, plus he has dual citizenship. it will be a balance since Pece will live in Australia
      Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

      „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

      Comment

      • Risto the Great
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 15660

        I just can't imagine any federation supporting dual nation representation concurrently.
        Risto the Great
        MACEDONIA:ANHEDONIA
        "Holding my breath for the revolution."

        Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

        Comment

        • Soldier of Macedon
          Senior Member
          • Sep 2008
          • 13675

          Well done again Pece.
          In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

          Comment

          • lavce pelagonski
            Senior Member
            • Nov 2009
            • 1993

            it will work, everyone would like to have an athlete that performs at a high level
            Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

            „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

            Comment

            • julie
              Senior Member
              • May 2009
              • 3869

              So proud of Pece, my champion
              "The moral revolution - the revolution of the mind, heart and soul of an enslaved people, is our greatest task."__________________Gotse Delchev

              Comment

              • George S.
                Senior Member
                • Aug 2009
                • 10116

                that's great to hear about pece best of luck in future tournaments.I think i saw a picture sent to me from macedonia where pece is draped in the macedonian sun flag.
                Lavce don't forget to ptactice wax on wax off.Ah so.
                Last edited by George S.; 12-12-2011, 01:42 AM. Reason: eg
                "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                GOTSE DELCEV

                Comment

                • United MKD
                  Member
                  • Jul 2011
                  • 547

                  Champion! Well done.

                  Comment

                  • lavce pelagonski
                    Senior Member
                    • Nov 2009
                    • 1993

                    Pece Naumovski wins gold for Macedonia at Fiji Karate international - YouTube
                    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                    Comment

                    • Risto the Great
                      Senior Member
                      • Sep 2008
                      • 15660

                      Originally posted by lavce pelagonski View Post
                      it will work, everyone would like to have an athlete that performs at a high level
                      I agree, but in the words of Highlander (the movie) ... "there can only be one"
                      Risto the Great
                      MACEDONIA:ANHEDONIA
                      "Holding my breath for the revolution."

                      Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                      Comment

                      • makedonche
                        Senior Member
                        • Oct 2008
                        • 3242

                        Mashala eden! Da si sdrav i zhiv mnogou godini Pece!
                        On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"

                        Comment

                        • lavce pelagonski
                          Senior Member
                          • Nov 2009
                          • 1993

                          makedonchefala mnogu
                          Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                          „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                          Comment

                          • lavce pelagonski
                            Senior Member
                            • Nov 2009
                            • 1993






                            Прва титула за Наумовски под македонското знаме


                            Австралиско-македонскиот „карате кид“, Пеце Наумовски на меѓународното првенство на Фиџи од 7 до 10 декември првпат ја претставуваше Македонија и веднаш се закити со златниот медал

                            [IMG]
                            [IMG]
                            На патот до првото место Наумовски ги победи претставниците на Сингапур, Нов Зеланд, Нова Каледонија, Тахити и на домаќинот Фиџи.

                            При доделувањето на златниот медал се интонираше македонската химна, а потоа тој во салата на својот грб го носеше и македонскиот симбол од Кутлеш.

                            Тренерот на Наумовски, Ивица Гаџовски од Скопје, постојано беше во контакт со Пеце додека траеја борбите и, според неговите зборови, Наумовски и донесе на Македонија уште едно меѓународно признание.

                            - Мојата најголема желба се оствари да бидам репрезентативец на Македонија. Ова го ветив и пред претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, и премиерот Никола Груевски и дадов сé од себе да го одржам ветувањето, но и да го освоиме и првото место. Јас сум горд Македонец и во иднина достоинствено ќе продолжам да ја претставувам Македонија - рече Наумовски.

                            Автор: М.П.
                            Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                            „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                            Comment

                            • George S.
                              Senior Member
                              • Aug 2009
                              • 10116

                              im proud to be a macedonian.Makes me feel great. good on you pece.
                              "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                              GOTSE DELCEV

                              Comment

                              • lavce pelagonski
                                Senior Member
                                • Nov 2009
                                • 1993

                                Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                                „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                                Comment

                                Working...
                                X