Macedonian Truth Forum

Macedonian Truth Forum (http://www.macedoniantruth.org/forum/index.php)
-   General Discussions (http://www.macedoniantruth.org/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Albanianization in Macedonia (http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?t=4837)

lavce pelagonski 02-01-2012 02:06 AM

Пожарот е подметнат, селаните на Лабуништа со жив штит ги попречувале пожарникарите
31 јан 2012 15:05

Пожарот во црквата во струшко Лабуништа бил подметнат, велат првичните сознанија на полицијата по денешниот увид, неофицијално дознаваме од извори на истрагата.

Како што дознаваме, пожарот први го забележале припадници на граничната полиција.

Тие забележале дека вратата на сега веќе опожарената просторија на црквата била насилно обиена, биле искршени катинарот и бравата. Кога влегле полицајците, пожарот веќе бил пламнат и раширен. По увидот било утврдено дека во просторијата немало грејно тело или застарена инсталација што би можеле да го предизвикаат пожарот.

Оттука првичните заклучоци на полицијата се дека тој бил подметнат од засега непознат сторител или сторители.

Изворите нагласуваат дека поголема група граѓани од Лабуништа се обиделе да ги спречат противпожарните екипи да интервенираат во гасењето на пожарот. Повеќе десетици лица го блокирале патот со жив штит и не дозволувале возилата да се упатат кон опожарената црква. Морало да интервенира полицијата, по што противпожарните екипи продолжиле кон црквата. Тоа се случило и со екипите на ЕВН Македонија, чии возила исто така биле попречувани со жив штит од жителите на Лабуништа.

Освен пожарникарите и луѓето од ЕВН, во гаснењето на пожарот се вклучиле и жители од селото, претежно од православна вероисповед, меѓу кои имало и двајца муслимани.

Емил Зафировски
[URL="http://www.mkd.mk/10551/makedonija/pozarot-e-podmetnat-selanite-na-labunishta-so-ziv-shtit/"]http://www.mkd.mk/10551/makedonija/pozarot-e-podmetnat-selanite-na-labunishta-so-ziv-shtit/[/URL]

lavce pelagonski 02-01-2012 02:07 AM

ган оштети црква во тетовска Мала Речица

Исцрнет е надворешен ѕид и оштетени се два прозорци од црквата св Ѓорѓи во тетовска Мала Речица од огнот кој ноќва околу 20 часот бил запален покрај ѕидот од црквата. Според првичните информации непознати сторители ги запалиле неколкуте врати и стари греди кои биле во близина на објектот. Од огнот тие целосно изгореле, а од пламенот и чадот оштени се два прозоци и мал дел од надворешниот ѕид.

Според изјавата на локален жител Албанец, кој живее на стотина метри од црквата, огнот избувнал околу 20.30 часот. Не сакаше да зборува пред камера, но кажа дека тој и уште неколку негови соседи веднаш притрчале и со снег го угасиле огнот, спречиле тој да се прошири и да направи далеку поголема штета. Веднаш пријавиле во полиција и пожарна, а се јавиле и во црковниот одбор. На самото место беа и претставници од одборот. Ниту тие не сакаа да зборуваат пред камера. За утре најавија дека ќе излезат со соопштение за јавноста.

Екипа од противпожарната единица дошле на самото место, но огнот веќе бил угаснат.

Црквата беше целосно опожарена и уништена во конфликтот од 2001 година, а пред неколку години со дозвола и помош од локалното албанско населени започна нејзината обнова. Изминатава година во два наврати беа искршени неколку прозори од црквата, а мал дел од надворешниот ѕид беше премачкан со боја. Екипи од крим техника вршат увид. (И.Ц.)
[URL="http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6AB88E82E4AD4942804DA7E61433EFD8"]http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6AB88E82E4AD4942804DA7E61433EFD8[/URL]

lavce pelagonski 02-01-2012 02:08 AM

Запалени простории од црква во струшко Лабуништа

Вандали вечерва околу 22 часот ги запалиле помошните простории на црквата Свети Никола во струшкото селото Лабуништа, јавија домашните медиуми.

Пожарникари интервенираат и го гаснат пожарот, а полицијата, која ја потврди информацијата, врши увид на теренот.

Пожарот е подметнат во помошните простории на црквата кои се залепени со верскиот објект, а во црквата се наоѓаат и вредни икони од 18-ти и 19-ти век.

Полицијата го потврди случајот, но засега подетални информации за инцидентот не се познати.
[URL="http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=987E431E0853264EB373233C2660423C"]http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=987E431E0853264EB373233C2660423C[/URL]

lavce pelagonski 02-01-2012 02:09 AM

ОБНОВЕНО: Вечерва запалена црквата во Лабуништa

Објавено: 30.01.2012 22:04
Прочитано: 11483
Печати

Сподели со твоите пријатели!71

Непознати сторители вечерва ја запалиле црквата Св.Никола во струшкото село Лабуништa. Секторот за внатрешни работи - Охрид го потврдува настанот. Со повеќе информации се очекува полицијата да излезе во текот на утрешниот ден.

Според најновите информации, настанот се случил нешто пред 22 часот, а пожарот зафатил поголем дел од црквата. На терен интервенира струшката противпожарна единица. На лице место излегла и полициска екипа.

Началникот на струшката противпожарна единица Урим Каба, изјавил за Алфа дека црквата речиси целосно изгорела.

Како што информираат од полицијата огнот избувнал во помошна просторија во трпезариски дел.

Телевизија Канал 5 објавува дека во црквата имало вредни икони од 1820 година, од Антониј Монах. Во истото село, пред неколку дена каменувана беше амбулантата.

Откако денеска муфтиството и градоначалниците на Вевчанци и Струга ги повикаа граѓаните од христијанска и муслиманска вероисповест, кои векови делат арно и лошо во овие простори да се смират страстите, деновите мируваат мирно но ноќе продолжуваат вандалските инциденти.

Во Струга четири денови работи специјален тим што треба да ги најде сторителите кои го каменуваа вевчанскиот автобус во селото Велешта, го запалија македонското знаме, го искршија крстот во црквата Света Богородица во село Боровец и го уништија приватниот здравствен дом во селото Лабуништа.

Вевчанската власт одбива да се извини за сликите на карневалот, со образложение дека шегата е основен елемент на таа манифестација, а не лошите намери.
[URL="http://www.plusinfo.mk/vest/31658/OBNOVENO-Vecherva-zapalena-crkvata-vo-Labunishte"]http://www.plusinfo.mk/vest/31658/OBNOVENO-Vecherva-zapalena-crkvata-vo-Labunishte[/URL]

Risto the Great 02-01-2012 02:34 AM

I wonder if the Minister of Defense knows who is doing it.

MKPrilep 02-01-2012 03:51 AM

kaj e nasata vojska da gi brani crkvite?????
stanite be picku materina makedoncite i bidite pravi
hrstijani. zosto ne se borite za vasa, za nasa vera?!
aj da mu ebam, samo sedat vo kafici i se plasat.
da mu ebam vistina. tolku se lutam.

Risto the Great 02-01-2012 04:23 AM

[QUOTE=MKPrilep;119301]kaj e nasata vojska da gi brani crkvite?????[/QUOTE]
The defence minister is an ethnic Albanian. Do you think defending anything Macedonian will come naturally to him?

Brian 02-01-2012 07:16 AM

From reading this thread and on-line newspapers there appears to be some odd activities which for a long time have left me perplexed, then briefly vexed and now scared of my conclusion being right - has Macedonia (at least the Western part) already been lost in deal in 2001 or some later time and we are only seeing the incremental build-up to a predetermined outcome?

When I read of things that cannot happen anywhere on earth and have an easy rebuttal, yet still happen in RoM, I cannot think of any better answer than it is deliberate.

Some might say the government is weak, but some things didn't need strength, only the ability to move your mouth and say "No".

For example Niko777 Post1335
[QUOTE]Ahmeti will Seek Government Funds for the Mega Celebration of Albania's 100th Year of Independence[/QUOTE]

How can this happen? In Australia we have many people from many different nationalities all claiming to be Australians. They each do their own national holidays but it is always a personal affair and sometimes open to the public. The point being I have never heard of any country, not people, celebrating another countries national day, yet in RoM they do.

In renaming the primary schools
Niko777 Post1381
[QUOTE]Municipality of Cair Launching Massive Propaganda Campaign!!!

It passed a bylaw to rename all of the schools:

[B][COLOR="DarkGreen"]School "Cvetan Dimov" will be renamed [COLOR="Red"]"Hasan Prishtina" (Albanian Prime Minister)[/COLOR]

School "Rajko Zhinzifov" will be renamed "Ismail Qemali" (leader of the Albanian National Movement)[/COLOR][/B]

School "Jane Sandanski" will be renamed "Jasharbeg" (???)

School of "Nikola Vapcarov" will be renamed "Imri Elezi" (UCK "Martyr")


Source: KANAL 5[/QUOTE]

we can see the first being an Albanian Prime Minister. Can you imagine a STATE run school in ANY country being named after the Prime Minister or President of ANOTHER country whatever the ethnic make-up of the school? The naming of a school is honouring the person it is named after. This is ALWAYS done for some individual (usually) past or present who has done something SIGNIFICANT for THAT country. The country is called Macedonia. The ethnic Albanians are therefore also Macedonians. It would be understandable if the school and local council wanted to name the school after some ethnic Albanian who had done something for his country ie MACEDONIA ie NOT Albania.

The proliferation of Mosques (or any other building) without proper planning approval or building plans is also wrong, not because they are Mosques necessarily, but because proper planning consideration and approved structural/building plans have not been approved. An injunction ordering all work to immediately stop would have been AUTOMATICALLY granted and the organisers find.

These are but 3 examples where it did not take some 'special law' or other special ability any more than just being able to say the word "NO", so WHY DID THEY HAPPEN? To say Gruevski is weak is not enough - it is simply applying existing laws which also exist in ANY country which may wish to chastise or sanction the government for doing so and thus have an EASY come-back. It is this fact that it is SO EASY yet not done that leads me to the conclusion it is not a case of not being able to do it but one of NOT WANTING TO ie DELIBERATE.

If there is a deliberate policy of letting the ethnic Albanians do as they please then when did this policy form and take effect - 2001? Have Macedonians been already sold and just not been told about it until all the necessary structures and instruments of a second government are in place. This would obviously take time to do, and if we look back at the past decade, is this not what has been happening eg the deliberate reorganisation of council boundaries and mergers of some council so that a connected group of councils fall under ethnic Albanian control even at the expense of creating ethnic Macedonians becoming minorities within these new boundaries where they may once have been the majority?

Is my conclusion - that it is deliberate and not incompetence - wrong? Is there a better answer to the given facts? I truly hope anyone can come up with a better answer because mine means we are already near the end and I don't want to think that is the case.

This cuts directly to the core question of do the ethnic Albanians make a distinction between what it means to be a Macedonian of Albanian ethnicity and being an Albanian and how the former does not detract from their ethnic identity? The 4th example is the refusal of ANY ethnic Albanian, including ruling and opposition party politicians, to celebrate Macedonia's Independence Day - did the ethic Albanians separate from Yugoslavia on a different date? Or is it a case of NOT seeing it as THEIR country and THEIR independence has not already happened and hence there is nothing to celebrated, yet?

RtG Post1448
[QUOTE]No, it is dumb Macedonians who have caused this problem. Some of them still think Serbia will save them. Others think the EU will. [B][COLOR="DarkGreen"]All think somebody else will save them.[/COLOR][/B][/QUOTE]

Is it not the job of the Opposition to question and demand answers on anything the government is doing wrong (or not quite right)? Then where is the outcry of the Opposition on such easily (see above for why it is easily) fixed matters? Where is the outcry by the media and current events/political comment shows? Or are they in on it while the government feeds the people false patriotism to keep them quiet and asleep? Any Macedonians who are awake are thinking (by account of some of the posts in this thread and Mac Media), "What can little I do on my own?" and are waiting for someone else to save them.

Has Macedonia already been sold?

Valmir 02-01-2012 07:31 AM

[QUOTE=MKPrilep;119301]kaj e nasata vojska da gi brani crkvite?????
stanite be picku materina makedoncite i bidite pravi
hrstijani. zosto ne se borite za vasa, za nasa vera?!
aj da mu ebam, samo sedat vo kafici i se plasat.
da mu ebam vistina. tolku se lutam.[/QUOTE]

Poleka bre poleka:D

Dimitri 02-01-2012 11:38 AM

[QUOTE=Phoenix;119286]Dimitri, I don't think you answered Vangelovski's question when he asked if you are Macedonian...[/QUOTE]I believe its safe to say I am more MACEDONIAN than anybody here


I have never steped foot in Republic of Macedonia ,I only stated what a cousin from Prespa has told me , he first told me they are serbs then I asked him again and he said he had meant very pro serb but Macedonians and that they are Serbian fed since many still obtain some kind of Serbian pensions of sorts .


All times are GMT -5. The time now is 09:42 PM.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
Macedonian Truth Organisation