Macedonian Truth Forum

Macedonian Truth Forum (http://www.macedoniantruth.org/forum/index.php)
-   General Discussions (http://www.macedoniantruth.org/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Albanianization in Macedonia (http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?t=4837)

George S. 06-19-2013 04:41 PM

what does that tell you they don't like us macedonians & they love being albanian.

United MKD 06-20-2013 01:25 AM

Во Лабуништа ќе биде поставено 25-метарско албанско знаме

Во струшкото село Лабуништа, ќе биде поставено 25-метарско државно знаме на Албанија. Постаментот и бетонската подлога каде ќе биде поставено знамето се веќе направени. Знамето според информации на А1он, треба да биде поставено деновиве, но се чекало доаѓањето на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој треба да присуства на свеченост кога знамето ќе биде подигнато.

Албанското знаме според кажувања на жители на Лабуништа требало да биде поставено пред изборите, но било одложено за после изборите. Лабуништа е поранешна општина во која 90% од населението се македонски муслимани односно торбеши, но кои во голем дел се членови и активисти на најголемите албански партии ДУИ и ДПА.

[url]http://a1on.mk/wordpress/archives/167022#.UcKdkk2jvdA.facebook[/url]

Torbesh idiots.

makedonche 06-20-2013 02:47 AM

[QUOTE=United MKD;144066]Во Лабуништа ќе биде поставено 25-метарско албанско знаме

Во струшкото село Лабуништа, ќе биде поставено 25-метарско државно знаме на Албанија. Постаментот и бетонската подлога каде ќе биде поставено знамето се веќе направени. Знамето според информации на А1он, треба да биде поставено деновиве, но се чекало доаѓањето на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој треба да присуства на свеченост кога знамето ќе биде подигнато.

Албанското знаме според кажувања на жители на Лабуништа требало да биде поставено пред изборите, но било одложено за после изборите. Лабуништа е поранешна општина во која 90% од населението се македонски муслимани односно торбеши, но кои во голем дел се членови и активисти на најголемите албански партии ДУИ и ДПА.

[url]http://a1on.mk/wordpress/archives/167022#.UcKdkk2jvdA.facebook[/url]

Torbesh idiots.[/QUOTE]

Macedonian idiots for allowing it!

lavce pelagonski 06-20-2013 03:27 AM

УЧИЛИШТЕ ПРЕКРИЕНО СО ОГРОМНО АЛБАНСКО ЗНАМЕ!

Десетина дена огромно знаме на Албанија е поставена на новиот објект на Основното училиште Братсво Миѓени лоцирано во тетовската населба Дреновец. Се работи за истото знаме кое минатата година на 100...
slika

Десетина дена огромно знаме на Албанија е поставена на новиот објект на Основното училиште Братсво Миѓени лоцирано во тетовската населба Дреновец. Се работи за истото знаме кое минатата година на 100 годишнината од денот на лабанската држава го прекри целиот објект на Центарот за култура Ило Aнтески Смок во Тетово. Граѓаните реагираат на ваквото грубо кршење на законот и велат дека тие што го поставиле знамето само ќе предизвикуаат национално омраза во мултиетничко Тетово.

Кој и зошто поставил албанскот знаме со огромни димензии на државен објект од раководството на училиштето Братство Миѓени не добивме одговор. Од таму информации за националното знаме на туѓа држава најавија за утре.
Нo, најверојатно знамето е поставено по повод одржување на турнир во мал фудбал во дворот на учиштетото, кој се игра во чест на загинати припадници на ОНА.
Инаку новата зграда училиштетото Братство Миѓени се наоѓа на излезот од Тетово покрај регионалниот пат кој во кон Косово. И покрај ваквото видно место каде е поставено знамето, ниту просветните инспекторати нити полицијата досега не презеле ништо за ваквата злоупотреба на државен објект.
[url]http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat&rub=6&item=28032#.UcGU4fu_mzY.facebook[/url]

IF you click on the link there is a clip to go with the text

Niko777 06-22-2013 08:30 AM

The state funded university in Tetovo, which sits in a new state-of-the-art facility that other Macedonian universities can only dream of, has removed all Macedonian signs from the building

[IMG]http://kiss.com.mk/images/Vestiimages/18099/slika%20dut.JPG[/IMG]

Niko777 06-22-2013 08:37 AM

[B]The same state funded university also put up a plaque in honor of 4 UCK students who died in 2001. The plaque reads[/B] [B][COLOR="Red"]"In honor of the 4 students who died fighting for the freedom of the Albanian nation in the war against Slavomacedonian terrorism." [/B][/COLOR]

Niko777 06-22-2013 11:35 AM

streets and squares in Labunishta have all been renamed Albanian historical figures

[IMG]http://i1276.photobucket.com/albums/y471/BulgarianMacedonia/llabunishti_e_pagezon_nje_rrug_zps3bfe79b9.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1276.photobucket.com/albums/y471/BulgarianMacedonia/8434712129_b9dbcfab48_b_zps84bcfba6.jpg[/IMG]

Preparation for the new 25-meter high Albanian flag in the center of the village

[IMG]http://libertas.mk/wp-content/uploads/2013/06/jarboliiii-11.jpg[/IMG]

Vangelovski 06-24-2013 07:36 PM

Albanians celebrating the battle of Aracinovo:

[URL="http://dnevnik.com.mk/?ItemID=24F612E48A647C468CEC9AFE8A907A63"][url]http://dnevnik.com.mk/?ItemID=24F612E48A647C468CEC9AFE8A907A63[/url][/URL]

lavce pelagonski 06-25-2013 03:16 AM

ДУИ И ВЕТЕРАНИТЕ ОД ОНА ЈА ОДБЕЛЕЖАА ГОДИШНИНАТА ОД БИТКАТА ЗА АРАЧИНОВО

Целото раководството на Демократсктата унија за интеграција заедно со здружението на ветераните на ОНА, претставници на Тетовскиот универзитет, гости од Албанија и Косово вечерва, во Меморијалниот центар кај Арачиново ја одбележаа 12...
slika

Целото раководството на Демократсктата унија за интеграција заедно со здружението на ветераните на ОНА, претставници на Тетовскиот универзитет, гости од Албанија и Косово вечерва, во Меморијалниот центар кај Арачиново ја одбележаа 12 – годишниниата од воениот конфликт во Арачиново. По тој повод на 18 метарски јарбол е подигнато албанско знаме. Општина Арачиново им додели признанија на осум семејства од Македонија како и по едно семејство од Косово и Албанија чии најблиски загинале во битката со македонските безбедносни сили.


- Ова знаме е на сите нас и ние мора да го чуваме. Тоа знаме тогаш го истакнавме од Кичево до Арачиново и низ кумановскиот регион. Војувавме против луѓе кои беа вооружени до заби. Да им оддадеме почит на загинатите наши соборци, рече во обраќањето Фазли Велиу, лидер на ветераните на ОНА.

Градоначалникот на Арачиново Брахим Ајвази во изјава за Телма вели дека не станува збор за никава провокација туку само за одбележување на значаен ден за општината и за целата земја.Меморијалниот центар кај Арачиново

- Сите граѓани и цел свет знае дека во Македонија имаше војна и загинаа многу луѓе и ние како живи мора да им одадеме некаква почит за нивните семејства, изјави Ајвази.Од партијата Достоинство, кои викендов со положување цвеќе пред Споменикот на бранителите им оддадо почит на припадници на безбедносните сили кои загинаа во Арачиново, велат дека македонските политичари од власта ги заборавија бранителите.- Македонската власт воопшто не се сети на тој ден. Битката во Арачиново траеше три дена и ние веќе бевме навлезени внатре и можевме да ги убиени или уапсиме сите екстремисти, затоа сметаме дека и покрај тоа што ја изгубивме војната политички, воено победивме и тоа мора да им се признае на бранителите, изјави Стојанче Ангелов.

Тој вели дека со доделување на призанинија на семејства од други земји само се докажува дека во 2001 година против македонката армија и полиција се бореле и голем број странски платеници
[IMG]http://telma.com.mk/images/aracinovo_memorijalen_krupno.JPG[/IMG]

There is a clip in the link

Risto the Great 06-25-2013 09:04 PM

Hands up if you're proud to be Macedonian.
Hands up if you deserve to be.
Hands up if you're in the Republic.
Liar


All times are GMT -5. The time now is 04:31 PM.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
Macedonian Truth Organisation