Sveti Arhangel Mihail

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    Sveti Arhangel Mihail

    Today is Sveti Arhangel Mihail, for all those who have a name day today neka vie chestito, za mnogu godini

    Gospod zdravje da vi dadi

    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
  • Dejan
    Member
    • Sep 2008
    • 589

    #2
    Na pomozh denot
    You want Macedonia? Come and take it from my blood!

    A prosperous, independent and free Macedonia for Macedonians will be the ultimate revenge to our enemies.

    Comment

    • lavce pelagonski
      Senior Member
      • Nov 2009
      • 1993

      #3
      na pomoz denot
      Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

      „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

      Comment

      • Bij
        Member
        • Oct 2009
        • 905

        #4
        Na pomoz denot, za mnogu godini. and utre is st petka (zimska) i think???

        Comment

        • Prolet
          Senior Member
          • Sep 2009
          • 5241

          #5
          Bij, I dont think it is going by the calendar.

          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

          Comment

          • George S.
            Senior Member
            • Aug 2009
            • 10116

            #6
            spolaiti prolet napomos denot na site.
            "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
            GOTSE DELCEV

            Comment

            • Bratot
              Senior Member
              • Sep 2008
              • 2855

              #7
              Thank you Prolet
              The purpose of the media is not to make you to think that the name must be changed, but to get you into debate - what name would suit us! - Bratot

              Comment

              • Daniel the Great
                Senior Member
                • Nov 2009
                • 1084

                #8
                Na pomoz denot. When is the name day for Daniel or Danail or Danijel?

                Comment

                • Prolet
                  Senior Member
                  • Sep 2009
                  • 5241

                  #9
                  Bratot, Za mnogu godini neka tie imendenot :-)

                  Daniel The Great, You got one coming up next month just before new years eve
                  МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                  Comment

                  • George S.
                    Senior Member
                    • Aug 2009
                    • 10116

                    #10
                    prolet why don't we publish the church calendace here at mto &we won't forget.
                    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
                    GOTSE DELCEV

                    Comment

                    • lavce pelagonski
                      Senior Member
                      • Nov 2009
                      • 1993

                      #11
                      good idea george
                      Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                      „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                      Comment

                      • Prolet
                        Senior Member
                        • Sep 2009
                        • 5241

                        #12
                        Originally posted by George S. View Post
                        prolet why don't we publish the church calendace here at mto &we won't forget.
                        No worries Gjorgjija

                        Here it is

                        МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

                        Comment

                        Working...
                        X