ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНСКОТО УЧИЛИШТЕ ВО ВР

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Vesnik Makedonium
    Junior Member
    • Dec 2012
    • 12

    ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНСКОТО УЧИЛИШТЕ ВО ВР

    ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНСКОТО УЧИЛИШТЕ ВО ВРНИЦА, ГОЛО БРДО

    "Кога јас почнав да одам на училиште во учебната 1943-1944 година учителка беше Паулина Прендуши од Скадар. Јас со моите врсници Славко Нина, Петко Мазнику и Теофил Никола како и другите деца не знаевме ниту еден збор на албански јазик и на учителката му беше многу тешко да не разбери и да комуницира со нас. Со цел да не принудеше што побрзо да научиме албански јазик, таа одбра еден оригинален начин, но за нас доста непријатен. Имено на една даска нацрта едно магаре и под него напиша “јас сум магаре”. Кога ќе не слушнеше да збориме на македонски јазик, го ставаше “магарето” на нашиот грб и ние плачевме од срам затоa што со нас се подбиваа возрасните".

  • lavce pelagonski
    Senior Member
    • Nov 2009
    • 1993

    #2
    Bravo vaka treba da bide.
    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

    Comment

    • George S.
      Senior Member
      • Aug 2009
      • 10116

      #3
      A very positive move,
      "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
      GOTSE DELCEV

      Comment

      Working...
      X