Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-2022, 02:23 AM   #371
Liberator of Makedonija
Senior Member
 
Liberator of Makedonija's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Australia
Posts: 1,594
Liberator of Makedonija is on a distinguished road
Default

Wow this is a lot:

1. So what happened to the MOC not conceding on the name?
2. Russian comments big blow to Russophilia in Macedonia.
__________________
I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.
Liberator of Makedonija is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2022, 07:03 AM   #372
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 3,307
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

Apparently, MOC conceded on the name:

https://republika.mk/vesti/makedonij...ot-makedonija/
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2022, 08:54 AM   #373
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 3,307
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

Georgian church fully supports this move:

Епископот на Грузиската Патријаршија за Белгија, г. Доситеј, на својот Фејсбук профил ја сподели веста за канонското признавање на Охридската Архиепископија од Страна на Вселенската Патријаршија.

Веста ја презема од познатиот грузиски сајт http://wenews.ge во кој се вели дека „Всленската патријаршија ја врати црквата на Северна Македонија во своите канонски бедра“.

https://novatv.mk/gruziskata-patrija...nsko-edinstvo/
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-14-2022, 08:41 PM   #374
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 3,307
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

Serbian Orthodox Church expected to recognize the Macedonian Orthodox Church tomorrow

https://english.republika.mk/news/ma...urch-tomorrow/

The Synod of the Serbian Orthodox Church will meet tomorrow to discuss the decision of the Ecumenical Patriarch to acknowledge the Macedonian church as part of the Orthodox churches.

It’s expected that the Serbian church, which has insisted for decades that the Macedonian Orthodox Church must return under its wing, will grant independence to the Macedonian church. Still, the exact form in which this will be done remains uncertain.

The Serbian Orthodox Church tried to take over the Macedonian church through Jovan Vraniskovski, former MOC bishop of Veles, who switched sides and joined the SOC. He did not gain much traction, and faced persecution in Macedonia, but the Serbian church still recognizes him as the Archbishop of Ohrid. It’s expected that Vraniskovski will retire, but that other priests close to the Serbian church will be elevated to the ranks of the Macedonian church in a merger of sorts. This would mean that Serbia did not fully lose the long lasting dispute.Српски „Курир“: СПЦ ќе ја признае ОА место расколничката МПЦ

https://nezavisen.mk/kurir-spc-kje-j...lnichkata-mpc/

Утре започнува Саборот на Српската православна црква во Сремски Карловци на коа меѓу другото ќе се дискутира и за примањето на МПЦ-Охридска Архиепископија во канонското единство.Соборот на СПЦ треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо досега непризнатата т.н. Македонската Православна Црква (МПЦ), пишува српски „Курир“ во штотуку објавениот подолг осврт на оваа тема, изнесувајќи податок дека на почетокот на мај, архиепископот Стефан и српскиот патријарх практично го договориле овој чин, но Вартоломеј побрзал за да ги преземе заслугите.

Српската црква ќе го признае единството со сегашните расколници во Северна Македонија во рамките на Охридската архиепископија. Сакаше да го направи тоа сама, но намерно беше спречена од вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој сакаше да испадне дека оваа одлука за канонско признавање на свештенството на поранешната расколничка црква во Северна Македонија е донесена исклучиво благодарение на него. И точно е дека хиерархијата на СПЦ, на чело со патријархот Порфириј, била подготвена да договори црковна заедница со расколниците, за што директно и индиректно се зборувало во неколку наврати во претходниот период, па дури и на почетокот на мај, кога тие се сретнаа во Ниш – патријархот Порфириј и архиепископот Стефан , придружувани од архиереите на двете цркви – пипува „Курир“ и додава:

Признавањето на Српската православна црква ќе значи и дека ќе има сериозни кадровски промени во рамките на Православната Охридска Архиепископија (ПОА). ПОА беше автономна архиепископија во Северна Македонија, признаена од вселенскиот патријарх Вартоломеј и сите помесни цркви, а на литургијата требаше да го споменат само српскиот патријарх, како и сите други архиепископи и патријарси во православниот свет. Сега ПОА практично ќе биде преземена од сегашната расколничка хиерархија во Северна Македонија на чело со претходниот расколнички архиепископ Стефан и ќе се вика Охридска архиепископија. А поранешниот архиепископ на ПОА, Јован (Вранишковски), меѓу другото ќе се пензионира и поради тешката здравствена состојба, за што придонесе долгогодишниот прогон од страна на македонските власти, вклучително и повеќегодишните затворски казни, коментира „Курир“.

Патријархот Вартоломеј на 9 мај објави дека Светиот синод на Вселенската патријаршија ја признал црквата на Северна Македонија на чело со Архиепископот Стефан за канонска и валидна во целиот православен свет и со неа се воспоставува канонско и литургиско единство. Константинопол го признава името Охридска архиепископија, што значи дека областа на нејзина јурисдикција е само во границите на Северна Македонија, а употребата на терминот „македонски“ е исклучена, како и какви било деривати на тој термин.

Според„Курир“, другите тројца владици на ПОА, Марко, Давид и Јоаким, кои биле најблиски соработници на Вранишковски, ќе добијат управа на еден од манастирите во Северна Македонија, ќе го задржат епископскиот чин или ќе добијат епархии во рамките на Охридска архиепископија.

– Планот на СПЦ беше да го признае единството со расколниците во Северна Македонија на крајот на овогодинешната седница на Собранието и заедно да ја отслужат првата света архиерејска литургија што ќе означи помирување и обновување на единството – пишува „Курир“ и додава дека Српската православна црква нема имот во Северна Македонија затоа што се што имала и е одземено за време на комунистичкото владеење.

Да потсетиме, зворничко-тузланскиот владика Фотија во беседа по повод Ѓурѓовден, 6 мај, порача дека непризнатата МПЦ на седницата на Собранието на СПЦ ќе се врати на канонско единство со СПЦ.
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2022, 01:20 AM   #375
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,640
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default Macedonian Council responds to Declaration of Patriarch Bartholom

https://macedoniancommunitysa.org.au...arch-bartholom

Quote:
On 09 May 2022 the Holy Synod of the Ecumenical Orthodox Patriarchate issued a Declaration, in the name of the Patriarch Bartholomew, accepting the Macedonian Orthodox Church into “Eucharist Communion” with the Ecumenical Orthodox Church. The Edict does not recognize however the Macedonian Orthodox Church’s autocephalous status, which was declared unilaterally in 1967.

The Decree also ceded responsibility to administratively regulate the ultimate acceptance of the Macedonian Orthodox Church as an autocephalous and independent member of the “Orthodox Family” to the Serbian Orthodox Church, whose jurisdiction over the Macedonian Archdiocese it still recognizes. Notably, the Decree deliberately avoids the use of the name “Macedonian Orthodox Church”, and refers to the Church as the “Ohrid” Church, a reference to the addendum used by the MOC itself, namely the “Ohrid Archbishopric”. Statements made publicly subsequent to the Declaration by both political and religious leaders in the Republic of Macedonia broadly welcome the initiative of the Patriarch.

The Macedonian Communities Council of Australia Inc. expresses deep regret and concern in respect of these developments. Chris Angelkov, Chairperson of the Council, stated that “it is the view of our constituent members, and the significant Macedonian population in this country which they represent, that the position adopted by the Holy Synod of the Macedonian Orthodox Church in particular, to “welcome” and to “support” the initiative by the Ecumenical Patriarch, represents a capitulation to those parties which have consistently opposed not only the global recognition of the Macedonian Orthodox Church, but also the very identity of the Macedonian nation and its people, in all of their ethno-cultural attributes.”

Angelkov continued by stating that “it is clear that there are certain pre-conditions now laid down for the ultimate acceptance of the Macedonian Orthodox Church on an equal footing to all of the sibling churches. These include the implicit renaming of the Church to the “Ohrid Archbishopric” or indeed a simple variant, as the “Ohrid Church”, as well as a pathway to full acceptance through the chauvinistic policies and practices on this question of the Serbian Orthodox Church. These pre-conditions are not only totally unacceptable, but are indeed both degrading and humiliating for the Macedonian people, and of course for our devoutly Orthodox Christian parishioners.”

The Council considers that at best, the Church leadership is acquiescing to continued attempts to “denationalize” the Macedonian people by traditionally invested parties who have historically oppressed Macedonians, and denied not only their fundamental national and human rights, but also the very characteristics which define them in terms of their language, culture and religion, amongst other attributes. Angelkov added that “ the fact that the Church hierarchy in Skopje may be complicit in such actions is offensive and hurtful in the extreme to Macedonians everywhere.” He added that“emasculating our basic identity and heritage in this manner simply to gain admission to an “elite club of Orthodoxy” is degrading. This is not something to be expected of our enlightened and principled spiritual leaders.’


2.

The Council considers that “ceding” the ultimate destiny of our rightful position to determine our own religious affairs, and to demand support for that right from the entire Orthodox community, to the Serbian Orthodox Church, particularly in view of the historical impediments in that relationship, is anachronistic, and cannot under any circumstances be reconciled with any potential benefit or advantage to the Macedonian Orthodox Church, its religious and spiritual adherents, and to the Macedonian nation as a whole. It is yet another act of “submission” in order to gain some tangible benefit for a few decision-makers with “overtly selfish interests”.

Angelkov concluded by saying that “this is simply too high a price to pay”. Reflecting upon the recent “demoralization” caused by the “total capitulation” of the political leadership in the Republic leading to the “Prespa Agreement” with Greece, and the more recent “dalliance” with Bulgaria over historical and cultural issues which also carries with it “enormous insecurity and risk at present”, Angelkov added that “the Macedonian Orthodox Church is the church of the Macedonian people, and no one has the right to deny us our rightful use of this sacred name. We do not care if other Orthodox churches do not recognize us at all. The Macedonian Orthodox Church must never concede its name and independence to our traditional oppressors who deny the very existence of the Macedonian nation, language, history and culture, for their own misguided and selfish ends. Macedonians in the other regions of Macedonia, as well as in the Diaspora generally, are an integral part of the Macedonian nation. We unequivocally state that no self-seeking leaders, be they political, religious or whatever, have any right, without our express consent, to bargain away and in turn permanently emasculate, the very essence of our proud and unique identity”.

The Council calls upon the Holy Synod of the Macedonian Orthodox Church to immediately review its position on this vital issue. It calls on the political leadership in the Republic to also fulfill its moral obligations in this regard, and to finally deliver on the promises made variously throughout the years, but especially in 1944 and 1991, to build a successful Macedonian state under a “new sun of freedom”.

Previous failures by the Church hierarchy in Skopje, pertaining in particular to the situation in the Australian Diocese, have indeed created an environment amongst Macedonians in this country where thoughts of a more independent path have slowly begun to take root. Repeated folly in this respect by Church leaders can only create more fertile ground for radical solutions. That seed, in certain circumstances, can only spread throughout the Macedonian diaspora.

(13 May 2022)
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2022, 06:01 AM   #376
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 3,307
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

The SPC today approved the "canonical unity of the SPC with the Macedonian Orthodox Church, i.e. with the Ohrid Archbishopric", Serbian Blic reports.

According to the article, this means that the dispute from 1967 was resolved. The dispute has been settled in secret.

https://telma.com.mk/2022/05/16/blic...oslavna-crkva/
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2022, 06:54 AM   #377
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,640
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

The real Macedonian church has been outside of Macedonia for a very long time. Shame on the Macedonians who allowed their church to be a Serbian lapdog.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2022, 09:53 AM   #378
Carlin
Senior Member
 
Carlin's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Location: Canada
Posts: 3,307
Carlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud ofCarlin has much to be proud of
Default

Quote:
Originally Posted by Risto the Great View Post
The real Macedonian church has been outside of Macedonia for a very long time. Shame on the Macedonians who allowed their church to be a Serbian lapdog.
"The Ohrid ecclesiastical entity", to quote the ecumenical patriarch, now officially has the “broadest possible autonomy” within SPC.
Carlin is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2022, 03:36 PM   #379
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,640
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

Sounds nicer when you put it like that. Like using a bejewelled knife to stab you in the heart.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA
"Holding my breath for the revolution."

Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 05-16-2022, 08:24 PM   #380
Liberator of Makedonija
Senior Member
 
Liberator of Makedonija's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Location: Australia
Posts: 1,594
Liberator of Makedonija is on a distinguished road
Default

Back to where we started.
__________________
I know of two tragic histories in the world- that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.
Liberator of Makedonija is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump