Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 04-13-2012, 03:25 AM   #1
DedoAleko
Member
 
DedoAleko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 967
DedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud of
Default Smilkovci Lake Killings

Петмина убиени близу Скопје

Доцна синоќа се пронајдени пет мртви лица покрај Железарското езеро во близина на Скопско Радишани

Според шпекулациите низ населбата Радишани, која се наоѓа на само неколку километри од местото на настанот, се работи за млади момчиња, меѓу кои и еден матурант.

Сепак ова се непотврдени сознанија, бидејќи првичните официјални информации ќе бидат соопштени утре. Според информациите момчињата со два автомобили биле заминати на езерото по риба.

Таму заминале околу 18 часот. Што се случилово меѓувреме, кој стрелал во нив и зошто, сеуште нема информации.

Жртвите се млади момчиња од македонска националност на возраст од 18 до 20 години сите од скопската наслеба Радишани.

Калп што јавуваат од МВР - Пет лица се најдени мртви кај Железарското езеро во атарот на селото Смиљковци, Скопско. Телата биле пронајдени крај два автомобила. Полицијата врши увид. Неофицијално крај телата се пронајдени и чаури, но нема информација сеуште од кое огнено оружје е пукано. Според неофицијални информации телата имале по неколку прострелни рани. Местото било како од хорор филм отворени вратите од двата автомобила а телата паднати крај нив облиени во крв.

Телата ги пронашле рибари околу 22:30.

Повеќе информации и детали за ова убиство МВР најави за утре. Ќе се идентификуваат телата и ќе се врши анализа на собраниот доказен материјал од местото.

izvor: http://sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...i-blizu-skopje
DedoAleko is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 04:06 AM   #2
United MKD
Member
 
United MKD's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 547
United MKD is on a distinguished road
Default 5 Males found dead in Skopje

Доцна вечерва се пронајдени пет мртви лица покрај Железарското езеро во близина на Скопско Радишани

Според шпекулациите низ населбата Радишани, која се наоѓа на само неколку километри од местото на настанот, се работи за млади момчиња, меѓу кои и еден матурант. Сепак ова се непотврдени сознанија, бидејќи првичните официјални информации ќе бидат соопштени утре. Според информациите до кој додје БезПардон.Мк момчињата со два автомобили биле заминати на езерото по риба. Таму заминале околу 18 часот. Што се случилово меѓувреме, кој стрелал во нив и зошто, сеуште нема информации.

На порталите кружат непотврдени информации за идентитетот на жртвите. според ,,Sky,, жртвите се млади момчиња од македонска националност на возраст од 18 до 20 години сите од скопската наслеба Радишани.

Како што пренесе ,,Press24,, доцна вечерва Пет лица се најдени мртви кај Железарското езеро во атарот на селото Смиљковци, Скопско. Телата биле пронајдени крај два автомобила. Полицијата врши увид. Неофицијално крај телата се пронајдени и чаури, но нема информација сеуште од кое огнено оружје е пукано. Според неофицијални информации телата имале по неколку прострелни рани. Местото било како од хорор филм отворени вратите од двата автомобила а телата паднати крај нив облиени во крв.

,,Press24,,пренесува дека телата ги пронашле рибари околу 22:30.

Повеќе информации и детали за ова убиство МВР најави за утре. Ќе се идентификуваат телата и ќе се врши анализа на собраниот доказен материјал од местото.

http://www.bezpardon.mk/obnoveno-naj...sko-radishani/

Press24: Петмина убиени кај Смилковското Езеро - YouTube

Apparently four males aged 20 years old and one aged over 40. What's happening in this country?
United MKD is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 04:16 AM   #3
United MKD
Member
 
United MKD's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 547
United MKD is on a distinguished road
Default

Sorry just realised DedoAleko opened up the same thread in the Macedonian section, mods can merge them, thanks.
United MKD is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 04:20 AM   #4
Čento
Member
 
Čento's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Полог
Posts: 128
Čento is on a distinguished road
Default

Press24: Петмина убиени кај Смилковското Езеро - YouTube
__________________
Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

Гоце Делчев
Čento is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 04:25 AM   #5
DedoAleko
Member
 
DedoAleko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 967
DedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud of
Default

Еден од убиените - семеен човек од Црешево

Последниот од убиените кој според првичните претпоставки бил убиен за да не биде сведок на злосторството е од село Црешево. Неговиот автомобил беше пронајден со отворени врати во близина на Железарското езеро.

Неговите роднини изјавија дека тој бил семеен човек. Синоќа нешто по 19 часот им рекол дека ќе оди да лови риба и оттогаш не го виделе. Весна Велкова Тодоровска е во село Црешево. Повеќе детали во вестите во 11 часот.

Посмртните останки на петтемина застрелани се префрлени во судска медицина од каде се чека извештајот за причините за смртта. Обдукцијата на посмртните останки е во тек. Од ноќеска две екипи на судска медицина работат на обдукција на телата. По завршувањето на увидот од истражните органи,полицијата ќе објави повеќе детали за петкратното убиство.

izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=89934
DedoAleko is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 04:27 AM   #6
DedoAleko
Member
 
DedoAleko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 967
DedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud of
Default

Петмина убиени во близина на Скопје

Петмина убиени кај железарското езеро кај селото Смилковци веднаш до обиколницата околу Скопје. Убиените се откриени околу 22 часот и 30 минути.

(ОБНОВЕНО)Четири тела биле на едно место, жртвите се млади на возраст од околу 20-тина години и се од општина Бутел. Петтата жртва е најдена стотина метри поддалеку од нив и е од блиското село Црешево. Имало две возила до убиените. Засега е мистерија што се случило. Еден од локалните жители за Канал 5 изјави дека пред 19 часот слушнал најмалку 8 истрели.

Според оваа изјава и распоредот на телата, убиецот или убијците прво ги застрелале 4-те момчиња, а потоа бил забележан и ликвидиран и 5-тиот човек кого злосторниците го сметале за сведок. Но ова се само првични претпоставки.

Жители од околните населби беа во близина на местото на злосторот кое беше оградено и се простираше на стотина метри. Пред полицискиот кордон беше и брат и повеќе братучеди на жител на Црешево чија кола беше крај езерото. Не сакаа да даваат изјава без да дознаат повеќе. Нивниот роднина им се јавил околу 19 часот и им рекол дека ќе оди да рибари на езерото. Потоа не се јавувал. Концесионерот на езерото беше видно возбуден.

Полицијата вршеше увид, а официјални информации се најавени за денеска.

izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=89933
DedoAleko is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 04:38 AM   #7
DedoAleko
Member
 
DedoAleko's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 967
DedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud ofDedoAleko has much to be proud of
Default

Five killed near Skopje lake

Friday, 13 April 2012

This morning Skopje Police is on a massive men hunt after fishermen discovered 5 bodies riddled with bullets near Zelezara lake, Radishani. Four of the five Macedonians are below the age of 20, while the fifth man is 40 years old.All of the bodies were found shot inside or near their car, it would appear as they were packing to head home from fishing.

Currently there are no suspects in custody for this horrific murder, police is searching the area for evidence.

izvor: http://macedoniaonline.eu/content/view/20797/1/
DedoAleko is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 05:51 AM   #8
George S.
Senior Member
 
George S.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,116
George S. is on a distinguished road
Default

pehaps it's crime related drugs??
George S. is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 05:52 AM   #9
Big Bad Sven
Senior Member
 
Big Bad Sven's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,528
Big Bad Sven is on a distinguished road
Default

It would not surprise me if shiptars were involved with this....
Big Bad Sven is offline   Reply With Quote
Old 04-13-2012, 05:53 AM   #10
United MKD
Member
 
United MKD's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 547
United MKD is on a distinguished road
Default

I doubt it from that video and other reports they were just fishing..
United MKD is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump