КУМРАНСКИТЕ ЗАПИСИ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Lerinec
    Junior Member
    • Mar 2009
    • 23

    КУМРАНСКИТЕ ЗАПИСИ

    КУМРАНСКИТЕ ЗАПИСИ ПРВ ПАТ ЌЕ ПАТУВААТ ВО СТРАНСТВО

    Древните свитоци пронајдени крај Мртвото Море, познати под името Кумрански записи, прв пат ќе го напупштат Израел за да бидат изложени во Рим, јави израелската телевизија Канал 9.

    Според телевизијата, договор за изложување на записите во Рим бил склучен меѓу израелската Управа за антички споменици и италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, за време на неговата посета на Израел. Согласно договорот, Наполитано се обврзува дека тој лично ќе ја отвори изложбата на Кумарнските записи.

    Најголемиот дел од Кумарнските записи се напишани на јазикот иврит, мал дел на арамејски, а се среќаваат и фрагмнети од библиски текстови на старо грчки јазик. Тие се испишани на пергамент од козја и овча кожа.

    Со помош на современа техника е утврдено дека записите потекнуваат од периодот меѓу 250-та и 68-та година пред нашата ера.

    Според содржината Кумранските записи може да се поделат на три дела: библиски текстови, апокрифи и литература на кумранската заедница.

    Кумранските свитоци биле откриени во 1947 година во неколку пештери во Јудејската Пустина и во легендарниот антички еврејски град Масада и од тогаш се чуваат во Музејот на Израел во Ерусалим.
    Пред триесетина години случајно во искршени грнци, пронајдени се кумранските ракописи и во нив комплетен попис на Македонската династија на цареви во континуитет од Каран 825 г.п.н.е до Персеј.

    ова е делот од кумранските ракописи преведен на Македонски каде што е напишана целата наша Македонска Династија....
    -плус тука е напишано и дека од почетокот во светот постоеле само три народи Македониди, Монголоиди и Негроиди, а сите други мулати .....


    Деца на сонцето и цвеќето, да знаете дека вашата мајка Земја ја населив со три раси, белата раса Македоноиди, жолтата Монголоиди и црна раса, која ја нареков Негриди. Преостанатите луѓе се сите Мулати. Од вас Македоноидите(Македонците) белата раса ја зачнав и ја раширив се до Јапонско Море. Сите бели луѓе ваши браќа се, затоа што носат ген Македоноиден (Македонски) и сите преселби од кај вас почнаа, па на Север.
    enjoy!
    Last edited by Lerinec; 03-12-2009, 09:05 AM.
    Со илјадници години немаме намера да се предаваме, ОТИ МАКЕДОНИЈА Е ПОСТАРА И ОД ГОРОЦВЕТОТ И ОД НОЖОТ!!!
  • Dimko-piperkata
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 1876

    #2
    yes, that is a very well known fact.

    thank u for your contribution batka
    1) Macedonians belong to the "older" Mediterranean substratum...
    2) Macedonians are not related with geographically close Greeks, who do not belong to the "older" Mediterranenan substratum...

    Comment

    • Lerinec
      Junior Member
      • Mar 2009
      • 23

      #3
      Originally posted by dimko-piperkata View Post
      yes, that is a very well known fact.

      Thank u for your contribution batka

      anything for macedonia!
      Со илјадници години немаме намера да се предаваме, ОТИ МАКЕДОНИЈА Е ПОСТАРА И ОД ГОРОЦВЕТОТ И ОД НОЖОТ!!!

      Comment

      Working...
      X