Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > General Discussions

Reply
 
Thread Tools
Old 12-31-2013, 09:53 PM   #1
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,993
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default Најмакедонска свадба во Мелбурн за 2013 годи&a

Македонците во Австралија ја негуваат традицијата и обичаите, така беше и вчера на свадбата на Гоце и Маријана Наумовски.

Уште во раните утрински часови започна свадбата со звуците на гајдата, зурлата и тапанот, допатуваа кумот и деверот, роднините и пријателите на домајќините Васко и Дивна Наумовски.

Веселите звуци на Групата Медена, пеачот Ѓорге Атанасов и мајсторот на дувачки инструменти Панче Здравков се слушаа надалеку и тоа беше една од причините свадбарите да имаат и своја публика - комшиите од соседните улици љубопитно го следеа настанот.

Веселбата продолжи со ора и песни, со адетот каде се месеше „сваќата“, зетот го бричеа, невестата ги даруваше гостите, се заигра невестинското оро на чело со невестата и кумот итн.

После тоа следеше ручекот, пристигнаа лимузините за главните гости а едната привлече повеќе внимание - Хамер лимузина за 18 патници.

Гостите заедно со младоженците се упатија до Македонскиот Православен Храм „Св. Никола“ во Престон.

На самиот влез ги пречека Протереј - Душко Спиркоски кој го изврши чинот венчание на младите во традиционален Македонски православен стил кој траеше околу еден час.

Следеше групно фотографирање на сите присутни пред храмот а младоженците се упатија за фотосесија во Паркот во Кобург.

Вечерта во Гранд Нерет Ресепшн над 350 гости ги пречекаа гостите од главната маса каде започна веселбата и траеше до касно до ноќта.

Мора да напомениме дека ретко каде во Мелбурн може да се присуствува на ваква Македонска свадба каде се запазуваат сите Македонски традиции и обичаи , каде може да се игра и пее само Македонски во стилот кој го имаше таа вечер и секако дека највеселите гости на таа вечер свекорот Васко, деверот Пеце Наумовски (светски шампион во карате) беа највеселите на таа вечер и дадоа се` од себе веселбата да биде на ниво секако тоа ги чинеа илјадници долари бакшиш.

Од раните зори до касно до крајот на свадбата задолжен за бајракот беше Саше Наумовски братот на зетот Гоце кој беспрекорно си ја изврши својата задача.

На свабата присуствуваа гости од други места во Австралија меѓу кои и од Сиднеј.

Наша должност и чест беше да сликаме на денот на свадбата и со задоволство ви ги преставуваме фотографиите од овој настан овде....
http://falanga.com.au/fotografii--na...jana-naumovski

__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 12-31-2013, 10:04 PM   #2
Soldier of Macedon
Senior Member
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,520
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Macedonian weddings in Australia retain many of the old customs. Great pictures, congratulations to the nevesta and zet
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2014, 03:25 AM   #3
EgejskaMakedonia
Senior Member
 
EgejskaMakedonia's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Melbourne, Australia
Posts: 1,665
EgejskaMakedonia is on a distinguished road
Default

Awesome photos Lavce. Looks like it was a lot of fun and a memorable celebration. Congrats.
EgejskaMakedonia is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2014, 11:26 AM   #4
George S.
Senior Member
 
George S.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,116
George S. is on a distinguished road
Default

Macedonians holding their tradtional svadba,there is nothing better to seeAlso more awesome is to pass the traditions to their children in most questionable times..thslav macedonis is when we are not accepted even as Macedonians in Australia only as slavs.This is due to greek lobbying & pressure of the Australian govt. Macedonians.or former Yugoslav republic of macedonia.
__________________
"Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
GOTSE DELCEV

Last edited by George S.; 01-01-2014 at 11:32 AM.
George S. is offline   Reply With Quote
Old 01-01-2014, 11:55 PM   #5
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,993
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

My brother and his wife wanted to have a traditional Macedonian wedding. I was the bajraktar
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2014, 08:06 AM   #6
Gocka
Senior Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Ohrid
Posts: 2,306
Gocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud of
Default

Quote:
Originally Posted by lavce pelagonski View Post
My brother and his wife wanted to have a traditional Macedonian wedding. I was the bajraktar
Cestito, so sreka da mu e, da mu dajt gospod mnogu uspek vo zivotot i mnogu deca.

You still get the occasional traditional wedding here in NJ, but for the most part you get modern 21 century boring American weddings
Gocka is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2014, 09:33 AM   #7
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,993
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

I will upload some clips soon. We had proper gajda and zurla.
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2014, 10:42 PM   #8
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,993
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

i finally have a clip to show you from the wedding entrance.

https://www.youtube.com/watch?v=Bh59...ature=youtu.be
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2014, 03:31 AM   #9
makedonche
Senior Member
 
makedonche's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 3,242
makedonche is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by lavce pelagonski View Post
i finally have a clip to show you from the wedding entrance.

https://www.youtube.com/watch?v=Bh59...ature=youtu.be
Lavce
Fantastic!
__________________
On Delchev's sarcophagus you can read the following inscription: "We swear the future generations to bury these sacred bones in the capital of Independent Macedonia. August 1923 Illinden"
makedonche is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2014, 05:03 AM   #10
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 15,104
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

Looks great!
I can almost taste the bread rolls!
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA

"Holding my breath for the revolution."
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump